Vineri, 30 noiembrie a.c., de Sărbătoarea Sfântului Apostol Andrei, Ocrotitorul României, cel de-al doilea hram al Catedralei Naționale, Preasfințitul Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor, va face parte din soborul de ierarhi care vor sluji la Sfânta Liturghie oficiată în Catedrala Mântuirii Neamului din București de către Preafericitul Părinte Teofil al III-lea, Patriarhul Ierusalimului și a toată Palestina, și Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române.

Sâmbătă, 1 decembrie a.c., Preasfinția Sa va participa la ceremoniile care vor avea loc la Alba Iulia cu prilejul Zilei Naţionale a României şi Anului Centenar al Marii Uniri.

Duminică, 2 decembrie a.c., Părintele Episcop Ignatie al Hușilor va sluji, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Irineu, Sfânta Liturghie, la Mănăstirea „Înălțarea Sfintei Cruci” - Lupșa, din județul Alba.