Vineri, 8 septembrie 2023, de Sărbătoarea Nașterii Maicii Domnului, Preasfințitul Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor, va oficia Sfânta Liturghie la Mănăstirea „Alexandru Vlahuță”, Protopopiatul Bârlad, cu prilejul hramului sfântului așezământ.

Sâmbătă, 9 septembrie 2023, Ierarhul Hușilor va săvârși, alături de Preasfințitul Părinte Damaschin Dorneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților, slujba de sfințire a bisericii noi din Parohia Hurdugi, Protopopiatul Huși.

Duminică, 10 septembrie 2023, Preasfinția Sa, alături de Preasfințitul Părinte Galaction, Episcopul Alexandriei și Teleormanului, va oficia slujba de sfințire a bisericii noi a Mănăstirii Bujoreni, Protopopiatul Bârlad.