În după-amiaza zilei de marți, 20 martie, Preasfințitul Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor, a slujit Sfânta Liturghie a Darurilor mai înainte Sfinţite la Mănăstirea Grăjdeni din protopopiatul Bârlad.

Mulțumind maicii starețe, Irina Moaleș, și părintelui duhovnic, Ciprian Timofte, pentru invitația făcută, Ierarhul Hușilor a îndemnat obștea monahală să înțeleagă timpul rugăciunii și înfrânarea ca fiind armele de căpătâi ale oricărui monah: „Mila și harul lui Dumnezeu ne vindecă sufletul de toate rănile păcatelor pe care, în mod voit, le lăsăm să intre în viața noastră. Ar trebui ca viața noastră să se consume între cele două jaloane: rugăciunea mai multă și asceza. Aceasta este menirea noastră. Adevărata mâncare a călugărului este postul și înfrânarea, starea de nevoință a sufletului.(...) Noi trebuie să fim oameni de rugăciune, de smerenie. Ceea ce nu este foarte ușor, dar putem să le împlinim în viața noastră dacă ne împărtășim cu Hristos. Atunci devenim purtători de Hristos, purtători ai Duhului Sfânt.”

Totodată a oferit, în dar, Sfântul Antimis, pentru biserica şi paraclisul Mănăstirii.