Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române s‑a întrunit joi, 9 februarie, în ședință de lucru în Aula Magna „Teoctist Patriarhul” a Palatului Patriarhiei, sub președinția Preafericitului Părinte Patriarh Daniel. În cadrul sesiunii de lucru, arhimandritul Gherontie Ciupe a fost ales Arhiereu‑vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, cu 47 de voturi valid exprimate.

Lucrările sinodale au fost precedate de slujba de Te Deum săvârșită în Sala „Europa Christiana” de Preasfințitul Părinte Marc Nemțeanul, Episcop‑vicar al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Europei Occidentale.

După slujba de mulțumire, Preasfințitul Părinte Varlaam Ploieștea­nul, Episcop‑vicar patriarhal și secretarul Sfântului Sinod, a citit, în Aula Magna, apelul nominal. Constatând prezența statutară a membrilor Sfântului Sinod, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a declarat deschisă ședința de lucru și l‑a invitat pe Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei, să susțină meditația duhovnicească intitulată „Episcopul - chip de lumină în mântuirea credincioșilor”.

În continuare, Preafericirea Sa a menționat programul și punctele de pe ordinea de zi: „Precizăm că agenda Sfântului Sinod de astăzi și de mâine este destul de bogată, 46 de subiecte care trebuie tratate, și amintim dintre acestea pe cele mai semnificative precum declararea anului 2024 în Patriarhia Română ca Anul omagial al pastorației și îngrijirii bolnavilor și Anul comemorativ al tuturor sfinților tămăduitori fără de arginți. Este foarte important să amintim că pe ordinea de zi avem și două texte liturgice de aprobat, și anume Acatistul Sfântului Cuvios Porfirie Cavsocalivitul și slujba Sfinților Cuvioși Varsanufie și Ioan din Gaza. Aceste texte au fost văzute deja de membrii Comisiei liturgice sinodale și acum sunt propuse spre aprobare. De asemenea, avem mai multe propuneri de arhimandriți în diferite eparhii, după ce au primit avizul pozitiv al Sinoadelor Mitropolitane. Totodată, avem pe ordinea de zi și informări despre situația românilor ortodocși din Ucraina și despre situația dificilă a unor Biserici Ortodoxe surori din diferite zone ale globului. Apoi, anunțăm un eveniment deosebit și poate cel mai important de astăzi și de mâine: alegerea unui nou Arhiereu‑vicar pentru Episcopia Devei și Hunedoarei. (…) Zona aceasta a Devei și Hunedoarei are mare nevoie de păstor și de lucrare pastorală și misionară, deoarece există și foarte mult prozelitism eterodox în zonă. Este nevoie de lucrare arhierească mai intensă. Sunt și alte subiecte pe ordinea de zi, precum itinerarul ierarhilor care păstoresc în afara granițelor României, și o grijă deosebită se arată în aceste referate eparhiilor și Cancelariei Sfântului Sinod privind tineretul. Există propuneri de îmbunătățire a vieții duhovnicești din școlile teologice și, în mod deosebit, se arată entuziasm și bucurie în Arhiepiscopia Timișoarei și Mitropolia Banatului pentru organizarea în toamna aceasta a Întâlnirii internaționale a tineretului ortodox - ITO 2023”.

Lucrările în plen au fost suspendate, tematicile fiind discutate pe comisii, care s‑au întrunit separat în săli ale Palatului Patriarhiei. După reluarea ședinței în plen, a avut loc alegerea Arhiereului‑vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, prezidată de Preafericitul Părinte Patriarh Daniel. În postul vacant a fost ales prin vot secret părintele arhimandrit Gherontie Ciupe cu 47 de voturi valid exprimate.

Lucrările Sfântului Sinod au continuat şi în partea a doua a zilei, fiind dezbătute punctele de pe ordinea de zi.

sursa: ziarullumina.ro